Anasayfa / Altuğ (Darj) / Zamanlama Ne Denli Önemli

Zamanlama Ne Denli Önemli

Yeryüzünde , milyarlarca insan binlerce değişik dili, on binlerce lehçeyi kullanarak biribirleri ile anlaşmaya çalışıyorlar. Değil değişik dilleri kullanan insanların, aynı dili kullanan kişilerin bile zaman zaman birbirlerini anlayamadıkları bir dünyada, hiçbirşeyden haberdar olmadıklarını düşündüğümüz diğer milyonlarca cins hayvan olağanüstü bir iletişim ağı kurmuşlar. Dünyanın neresinde yaşıyor olursa olsun aynı cins tüm hayvanlar biraraya geldikleri veya getirildikleri zaman bir tür anlaşma yöntemi ile birbirlerini anlayabiliyorlar. Kuşların, balıkların, köpeklerin, maymunların yüzyıllardır kendi içlerinde tek bir dillerinin oluşamamış olması inanılmaz gibi geliyor. Gerçekten bir dilleri yok mu? Kimbilir belki de konuşmaya ihtiyaç göstermeyen bir anlaşma, iletişim sistemine sahiptirler.
İnsanlar arası anlaşımın en önemli noktalarından birisi zamanlama. Bu öylesine önemli ki, hissedildiği anda söylenemeyen bir kaç sözcük, belki de istenilmeden bir yaşamı bambaşka noktalara getirebiliyor. Ya da yıllar sonra ama zamanında açıklanabilen duygular, sevinçler, sevgiler ve belki de hüzün ile gözyaşı bile mutluluk hissetmemize sebep olabiliyor.
Herbirimizin yaşamında öylesine keşke anları var ki, söylemediğimiz veya söyleyemediğimiz birkaç sözcüğün peşinden yıllarca üzüntü duyuyoruz. O anlarda başaramadığımız açıklığı, zamanlamayı yıllar sonra daha uzun zaman dilimleri içinde umutsuzca gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Ancak, zaman bitmiştir ve sonraki an başka an, kişi başka kişidir. O an ve kişi bir kez daha tekrarlanmaz.
Mutluluğu çok sıkça yaşamak ve yaşatmak istiyorsak, zamanında ama tam zamanında anlatabilmeyi, kızabilmeyi, gösterebilmeyi, sevmeyi ve ağlayabilmeyi başarabilmek gerekiyor. Aynı dili konuşmaktan ve konuşulanları anlıyabilmekten daha önemlisi içimizde hissettiğimizi zamanında ve tereddüt yaşamadan , teredütte düşürmeden insanlara, çevremizdekilere, sevdiklerimize ve arkadaşlarımıza yansıtabilmek olmalı.
Gerçek bir zamanlama, doğru yer ve kişiler yaşamın, anlayışın keyfini ve güzelliğini yaşatacaklardır.

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Yaşamın Olağanüstü Bütünlüğü ve Bir Dostluk Günü

Yaşamlarımızda bazen öyle anlar olur ki mutluluğumuzu, heyecanımızı ve duygularımızı diğer insanlara tam olarak açıklıyamayız. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir