Anasayfa / Altuğ (Darj) / Yaşam Kartları

Yaşam Kartları

Raşel’in kocası Mişon ölmüş. Raşel gazeteye ölüm ilanı vermek için telefon etmiş, çok kısa bir duyuru yapmak istediğini söylemiş. Mesela “Mişon öldü” şeklinde olabilirmi? demiş. İlan servisinden en kısa ilanın 4 kelime olabileceğini söylemişler. Raşel bir parça düşünmüş, pekala demiş şöyle olsun ;
“Mişon öldü, satılık Renault.”
İnsanoğlunun, dünya üzerinde yaşama başlaması ile birlikte, birtakım temel ihtiyaçları oluşmuş, ilk olarak yiyecek ihtiyacını tabiatta hazır durumda bulunan meyva, sebze ve diğer otlardan karşılamış. Bir süre sonra kişisel becerisi ile kolaylıkla yakalayabildiği bazı hayvanların çiğ etleri onu beslemiş. Bu arada soğuktan, sıcaktan, yırtıcı bazı hayvanlardan ve belki de kendi gibi vahşi diğer insanlardan korunabilmek için barınaklar, mağaralar bulmuş. Barınağın dışında olması gerektiği durumlarda hemcinslerine zarar veren diğer yaratıklara karşı çeşitli ilkel silah ve araçları zamanla kullanmaya başlamış. Bir zaman sonra ateşin gücünü tesadüfen öğrenmiş. Onunla daha önce çiğ yediği bazı yiyecekleri pişirebileceğini ve daha fazla lezzet alabileceğini görmüş.
Bu ilkel insan, asırlar boyunca yalnızca kaba kuvvet ile, zorla veya tesadüfen bulabildiği yiyeceklerle karnını doyurmuş. Çok uzun bir süreç içinde, yavaş yavaş medenileştikçe yetenekleri veya gücü ile sahip olduğu ürünleri, başkalarının elinde olan ancak kendisinde olmayan ürünlerle değiştirebileceğini hissetmiş. Değiş, tokuş usulü bir alışveriş ve yaşam başlamış.
Değerli madenler, madeni para, kağıt para, tahvil, hisse senedi vs. derken kredi kartlarına kadar gelinmiş.
Paranın kullanıma başlanılmasından sonra bugüne kadar eğitimi, sporu, basını, dini, politikayı , bilimi, savaşları, ülkeleri ve insanları belki de tüm dünyayı büyük ölçüde sermaye yönlendirmiş ve yönetmiş.
Elbette ki, buna karşı çıkmaya çalışan pek çok insan ve zaman içinde karşı da durabilen bazı insanlar görülmüş, ancak sistem öylesine dört bir yandan hepimizi çevrelemiş ve mecbur bırakmış ki, sonuçta güçlenen, büyüyen yine uluslararası sermaye olmuş.
Bu gün ülkemiz için çok yeni olduğu söylenebilecek ancak dünyadaki uygulamaları inanılmaz büyüklüğe ulaşan kredi kartları, günden güne amaç ve içerik değiştirecektir. Bütün kredi sisteminin ve onun içinde olan kredi kartlarının, bugün dünyadaki en büyük güçler diyebileceğimiz bazı kurumlar, bazı aileler tarafından yönetildiğini bilmek gerekiyor. Pek çoğumuzun cüzdanında yer alan kredi kartları yavaş yavaş ve bizler hissetmeden, belki de hissetsek bile karşı koymayacağımız şekilde değişecekler. İleride çok uzakta olmayan bir gün nakit para kullanım şansı ortadan kaldırılacak , yalnızca kartlar ile ödeme yapma imkanı olacak. Bu ilk planda hükümetlere, insanlara cazip gibi gelecek. Para basmanın ve kontrolünün maliyeti ülkelerin üzerinden kalkacak . Ancak insanlar ödeyebilecekleri miktarın üzerinde borçlanacaklar ve bugünden geleceklerindeki gelirlerini kullanacaklar. Kredi kartı kullanıyorsanız, sınırlı kullanımları olmasına rağmen bunu hissediyor olmalısınız.
Bir merkezden kontrol edilecek bu sistemin iplerini ellerinde tutanlar, bugün sahip oldukları gücün çok daha fazla üzerinde bir güç ile dünyayı yönetecekler. Çünkü şu anda kullandığımız kredi kartlarının içerdiği bilgilerin dışında, yeni kartlarımızda aklınıza gelebilecek tüm bilgiler yer almak durmunda olacak.
Her türlü bilgi ve değişiklikler anında kartınıza ve merkezi bilgisayarlarla işlenecek. Tüm alışverişleriniz, yaptığınız her türlü yatırım, tüm şatışlarınız, her türlü seyahatiniz, tüm telefon görüşmeleriniz, yaşamınızda olabilecek her türlü değişiklik, doğumunuzdan ölümünüze kadar takip edilebilecek. Bu artık bir kredi kartı değil, adeta yaşam kartı olacak , yaşam kartınız. Ona belkide yalnızca, düşüncelerinizi işleyemiyecekler.
Ve o merkezi güç, bir taraftan insanlara, şirketlere, ülkelere krediler açacak ya da bir başka değişle kredi limitleri koyacak, diğer taraftan sahip olacağı tüm bilgilerin gücüyle insanların, ülkelerin yaşamlarını kontrol edebilecektir.
Elbetteki, bu konu ile ilgili olumlu veya olumsuz söylenebilecek ve düşünebilecek daha pek çok şey var. Ancak benim amacım yalnızca yeni bir pencere açmak ve sizleri pencerenin önüne çekebilmek.
Bir gün , çok uzak olmayan bir gün, nakit para kullanımı kesinlikle ortadan kalkacak. Dünyanın gidişi kaçınılmaz bir şekilde o yöne olacak. Lütfen düşünün, böyle bir sistemde , yeni yaşam kartlarınızla kendinizi daha mutlu hissedebilecek misiniz ?

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Zamanlama Ne Denli Önemli

Yeryüzünde , milyarlarca insan binlerce değişik dili, on binlerce lehçeyi kullanarak biribirleri ile anlaşmaya çalışıyorlar. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir