Anasayfa / Altuğ (Darj) / Tek Başına Gökyüzümüz

Tek Başına Gökyüzümüz

Scokkt Fortini, henüz sadece 12 yaşında iken, “Bir yıldız gördüm, onu yakalıyabilmek için koştum ancak yakalıyamadım. Fakat böylece gökyüzünün farkına vardım.” demiş.
Eminim ki, Fortini peşinde koştuğu ve yakalayamadığı o yıldızı yaşamının sonuna dek unutamamıştır. Belki sonrasında, binlerce gökyüzüne dokunabilmiş, binlerce gökyüzünü yakalamıştır ama o bir tek yıldıza ulaşamamıştır. Bazen, bizi bir yerlere yönelten, bir şeyleri düşündüren, bir duygu hissettiren yıldızımızla karşılaşırız, ya da o bizim karşımıza çıkar. Onun peşinde yakalamak için koşarken binlerce başka yıldız yanımızdan geçer. Zaman akıp giderken ve pek çok olay yaşanırken o yıldızımız; geleceğimizi ister istemez yönlendirdiğimiz yıldızımız bize hem çok yakın, hemde öylesine uzaktır ki, gerçekte bulunduğu konumu kendimize bile açılayamayız. Kimi zaman bir başka zaman diliminde , kimi zaman milyarlarca mesafe uzaklıkta, kimi zamansa duygu ve düşüncelerimizin tam merkezinde yüreğimizin içinde buluruz onu.
Bu yıldız; bir olay, bir dost, bir insan olabilir mi? Ona herhangi bir isim verilebilir mi? Mesela Bürin denebilir mi?
Bir isim, ne zaman peşinden koşulacak ancak bir türlü ulaşılmayacak duruma gelir? Hangi olayı hem içimizde hisseder, hem de bir türlü elimizi uzatıp dokunamayız? Tek bir cevabı olması gerektiği halde, yeryüzündeki insan sayısı kadar çok cevap bulabileceğimiz bir soru bu. Yine de en basit hissedişle, bir kişi, bir olay, bir isim bizim için yalnızca bir tek durumda yönlendirici olabilir. Şayet, o olayın, o insanın, o ismin yerine geçip onun gerçekte ne olduğunu, ne düşündüğünü ve bizi ne şekilde yorumladığını hissedemiyor ve anlayamıyorsak, işte o zaman gökyüzündeki yıldızımızla, belki de yaşamımız boyunca ardından gideceğimiz o nedensiz yıldızımızla karşılaşmışız demektir. Bu olağanüstü karşılaşmanın sonrasında bambaşka duygular ve belki de kader diyeceğimiz yaşam biçimi bizi bulur.
Daha önce farkında olmadığımız, gökyüzünü görebilmemize sebeb olan yıldızımızı artık ayrı düşünmeye başlarız. İşte bu, yıldızımıza hayatımız boyunca sağladığımız bir ayrıcalıktır. Yaşamımızın sonuna dek bu ayrıcalığı onun için koruruz. Bizim için ne anlama geldiğini ve onun için ne anlama geldiğimizi, belki de hiç bilemeyeceğimiz o yıldız artık gökyüzünün bir parçası değildir.
Kendisi tek başına bizim gökyüzümüzdür. Artık ne o bize, ne de biz ona ulaşamayız.”

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Zamanlama Ne Denli Önemli

Yeryüzünde , milyarlarca insan binlerce değişik dili, on binlerce lehçeyi kullanarak biribirleri ile anlaşmaya çalışıyorlar. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir