Anasayfa / Sami (Kabak Tatlısı Tadında) / Merhaba Hue ! 5 Şubat 2018

Merhaba Hue ! 5 Şubat 2018

5 Şubat 2018 Pazartesi
Hue
?
Akşam 19.35’te Vietnam Airlines’la Ha Noi’den havalandık, bir saatlik bir yolculukla Hue’ye konduk. Pham Ngu Lao Sokağı’ndaki Beaulieu Oteli’ne ulaşmamız, odalarımızla kucaklaşmamız ayrıca bir saati daha buldu.
    Odamız üçüncü katta. Sokağın karşı yakasında, tam karşımızda, Asia Palace otelinin üst katındaki düğün balkonumuzu şenlendiriyor. Vietnam göreneğince, kasap havasıyla damat halayı arası bir coşku seli önce salonu dolaşıyor, binanın açık pencerelerinden balkonumuza atlıyor, sonra odamıza doluyor. Salonda, yüreğimize yaban duran ezgiler eşliğinde, arada bir bütün eller havaya kalkıyor. Biz kız eviyiz, taa nerelerden oynamaya geldik deyip salonu bassak mı acaba diye söyleşirken, müzik susuyor, coşku sönüyor, konuklar dağılıyor. Bir ucuna kafeler, barlar, gece kulüplerinin üşüştüğü Pham Ngu Lao’ya gece yarısını karşılayan saatlerin sessizliği siniyor.
    Oysa biraz ötede, kafeler neşeli kalabalıklarla dolu, barların, gece kulüplerinin ışıkları kaldırımlarda deviniyor.
   Asia Palace’in yanındaki yapının girişinde, North Face ürünleri satan dükkanın önünde, kaldırımda, elleri ceket ceplerinde yuruyen adama bir motosiklet yanaşıyor; “Hi Sir, lady, want lady? Bon bon girl” sözleri balkonumuzda bile yankılanıyor. Motosikletteki genç, el ve parmaklarını herkesin aynı şeyi anlayıp birbirine söyleyemeyeceği, çok ayıp anlamlarda biçimlere sokuyor. Ceketli adam oralı olmadan ilerliyor. Motosiklet sokağın diğer ucuna ilerliyor. Gece ilerliyor…
    Birazdan, Hue’de barlar sokağının kaldırımları, arsız pazarlıklara, gecenin loşluğunda yitip giden birlikteliklere aracılık edecek.
   Gün sönüyor… Balkondan yatağa çekilme zamanı.
Çünkü yarın, 6 Şubat 2018 Salı günü,  Hue’de, Orta Vietnam’ın tarihsel başkentinde yoğun bir gün bizi bekliyor.
?
Emin Sami Arısoy
Hue.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir