Anasayfa / Altuğ (Darj) / İsimlerimiz Kimin İçin

İsimlerimiz Kimin İçin

Yeryüzünde yaşayan milyarlarca insan, yüzbinlerce değişik isim ile anılmakta. Her yeni doğan bebek, ailesi tarafından belirlenen ve sonraki bütün yaşamında kendisi ile özleşecek bir isme sahip olmakta. O isimle çağırılmakta, o isimle dostluklar kurulmakta, o isimle mektuplar yazılmakta, o isimle eğitim görmekte ve o isimle ölmektedir. Yıllar sonra o isimlerle, evet yalnızca o isimlerle anılmaktalar.
Belki tesadüfen, belki de yüzyılların sistematik birikimi sonucu, bazı isimler erkeklere, bazıları ise kadınlara uygun görülüyor. Hiç bir kuralı olmayan bazen erkek, bazen kadın, bazen de her iki cins için verilen milyonlarca isim yaşamlarımızı etkilemekte.
İnsanlarla ilgili detaylar ve belki de gerçekten hatırlanılması daha önemli özellikler azaldıkça, isimleri ön plana çıkmakta. Seyredilen bir filmin oyuncularının isimleri , dinlenilen bir şarkıyı söyleyen solistin ismi , okunulan bir kitabın yazarınının ismi çoğu kez filmin, şarkının veya kitabın ne olduğundan daha önemli olmakta.
Bazen bir çiçeği, bir akarsuyu, bir isteği bir sevgiyi ya da bir hayali tanımlayan herhangi bir isim yaşamımızda öylesine önemli oluyorki, bizlere böylesine güzelliği yaşatan varlığın bile üzerine çıktığını düşünüyoruz. O isim yerine başka hiçbir isim koyamıyoruz. Bu asla ismin varlığı aşması olmuyor. Olsa, olsa varlığın isimle buluşması ve özleşmesi denebiliyor. Mozart’ın besteleri, Einstein’ın görecilik kuramları, Salvodor Dalli’nin tabloları, Edgar Allan Poe’nin şiirleri kendi isimleri ile öylesine bütünleşiyor ki, onları bir başka isimle anımsayabilmeyi düşünemiyoruz.
Çok duyarlı düşündüğümüz zaman isimlerin olağanüstü gizemleri olduğunu hissedebiliyoruz. Onların yalnızca bir tanımlama, bir ayırım kodu olmasının çok üzerinde anlamı ve etkisi olduğu bir gerçek. Başkaları tarafından anımsandığı zaman dostluk, sevgi ve değişik duygular verebilecek bir isme sahip olmak ne kadar şans ise, böyle bir ismi anımsama şansına sahip olmakta öylesine mutluluk vericidir.
Milyonlarca isim çağrılmayı, yazılmayı ve düşünülmeyi beklerken; en güzel isimlerin bizler için birşeyler yapanlar ve bizleri gerçekten hissedenler arasından çıkması yalnızca bir şans değildir herhalde.
Herbirimiz çok uzaklarda da olsa önce karşımızdakilerin varlıklarını anlıyor ve benimsiyoruz. Sonrasında ise isimlerine alışıyor ve seviyoruz. Bazen daha önce hiç önemsemediğimiz bir ismi olağanüstü buluyoruz.

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Zamanlama Ne Denli Önemli

Yeryüzünde , milyarlarca insan binlerce değişik dili, on binlerce lehçeyi kullanarak biribirleri ile anlaşmaya çalışıyorlar. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir