Anasayfa / Altuğ (Darj) / Bir Kez Daha Hissedebilirsek

Bir Kez Daha Hissedebilirsek

Bundan tam 24 yıl önce lise eğitimine başladığımız günlerde, ilk kimya dersinde öğretmenimizherbirimize birer beyaz mum verdi ve bu mumu o ders boyunca inceleyip bulduklarımızla ilgili rapor hazırlamamızı istedi. Mühendislik eğitimini aldığım üniversite yılları ve sonrasında iş hayatım ve tüm sosyal yaşamım dahil, karşılaştığım hiçbir olay beni bir mumu incelediğimiz gün kadar olumlu etkilemedi. O gün 24 kişilik sınıfımızda bulunan her bir öğrenci kendi bulgularını düşünce ve duyguları ile birleştirip kağıda geçirdi. Çıkan sonuçlar olağanüstü çeşitli ve gerçekti. Ben o dersin bitiminde yaşamlarımız boyunca karşılaştığımız olaylar ne denli basit olursa olsun yüzlerce  değişik yorum ve bakış açısı yakalayabileceğimizi ve ne denli kompleks olursa olsun yüzlerce basit parçaya bölerek çözebileceğimizi anladım .

 

Henüz ortaokulu yeni bitirmiş bir çocuk için mükemmel bir deneyimdi, o ilk kimya dersimiz. O gün aynı sıraları ve bu deneyimi birlikte yaşadığımız sevgili sınıf arkadaşlarım ile değişik zamanlarda ve çok değişik ortamlarda karşılaşıyoruz. Her birimiz başka başka mesleklerde eğitim yaptık, her birimizin başka başka işleri var.Sohbetlerimiz sırasında bazen o ilk kimya dersimizi hala anıyoruz.

 Hepimizi bir şekilde etkilemiş olan bu deney umuyorum şu anda eğitim kurumlarımızda orta okulda veya lisede öğrencilere yaptırılıyordur. Keşke, ilkokul öğrencilerine de bile birer mum vererek aynı gözlemleri yapabilme şansı verilebilse.

Bu şansı bir kez yakalayabilen çocuk, genç insan sonraki her anında perdenin arkasındakileri   görebilmeyi,  ses   olup   söylenemeyenleri   duyabilmeyi, açıklanamayanları anlayabilmeyi ve pek çok insana imkansız gelenleri çözümleyebilmeyi öğrenecektir. Yaşam onun için daha kolay, daha anlamlı ve keyifli olacaktır. Hayatı ve insanı küçümsemeyecek, ona değer verecek, sevmesini bilecektir.

 Elbette ki, sahip olunan bu anlayışın öğrencilerin sonraki tüm eğitimleri boyunca özen gösterilerek geliştirilebilmesi için, belki de bütün bir eğitim sisteminin gözden geçirilmesi gerekmektedir.İlk okuldan başlayarak, üniversite eğitimine ve sonrasına da yansıtılarak, öğrencilerin, gençlerin, insanların her türlü karmaşık teknik bilginin yanı sıra çok sıradan gibi görünen, ama yaşamlarımızın daha önemli birer parçası olan basit olayları tanımalarına imkan verilebilmeli. Bu basit halkalar insanların yaşamı daha iyi anlamalarına, karmaşık gibi görünen olaylardan korkmamalarına ve hayatı daha çok sevebilmelerine imkan sağlayabilecektir.

 Asıl olan yaşam. Yaşamı meydana getiren tüm karmaşık olaylar gerçekte çok basit, çok kesin ve kendi içinde son derece tutarlı ufak kavramlardan oluşmuş. Onları tanımak, anlamak, sevmek ve sonuçta o karmaşık yapıya ulaşmak inanılmaz derecede kolay ve güzel bir yeni tarz. Yeter ki, bir kez hissedebilmeyi başarabilelim.                  

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Yaşamın Olağanüstü Bütünlüğü ve Bir Dostluk Günü

Yaşamlarımızda bazen öyle anlar olur ki mutluluğumuzu, heyecanımızı ve duygularımızı diğer insanlara tam olarak açıklıyamayız. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir