Anasayfa / Altuğ (Darj) / İkinci Resmi Lisan

İkinci Resmi Lisan

İnsanlar ve toplumlar arasındaki en önemli iletişim aracı lisan. Yazılı ve sözlü iletişim için bu gün yeryüzünde kullanılan yüzlerce lisan ve binlerce  değişik lehçe, bir taraftan farklı kültürlerin göstergesi olurken, bir taraftan da toplumlar arasındaki yakınlaşmayı, diyaloğu, iletişimi ve anlayışı engellemiştir.

İlk çağlardan başlayarak dilleri yaratan, kullanan ve yaygınlaştıran insanoğlu bugün, lisan konusunda birliğe gitmenin zorunluluğunu hissetmektedir.Bu konuda en şanslı lisan İngilizce görünmektedir.

 12 Ülkede 500 milyon insan, ana dil olarak ve 60’dan fazla ülkede yine bir o kadar insan, 2. dil olarak toplam 1 milyardan fazla kişi İngilizce konuşmaktadır. Bu sayının 2000 yılına girerken 1.5 milyara yükseleceği düşünülmektedir. Bu gün Çince konuşan nüfus ile İngilizce konuşan nüfus sayısı hemen hemen eşittir. Ancak dünyadaki dağılımı açısından, İngilizce diğer tüm lisanlara göre çok üstün durumdadır. Bu üstünlük önümüzdeki 10-20 yıl içinde daha da artacaktır. Bu gün uluslararası ticaret, diplomasi, hava ulaşımı, savaş teknolojisi lisanları İngilizce’dir. Unesco, Nato, BM, gibi kurumların uluslararası hizmet ve yardım derneklerinin, dünya güzellik yarışmalarının, her türlü spor olimpiyatlarının, basın ve televizyonun, bilgisayarların ve dünya borsalarının lisanı vazgeçilmeyecek seviyede İngilizce’dir.

 Bu durumda ve gidişi farklı kılabilecek bir başka dünya dili, ekonomik ve siyasi olarak mevcut değildir.Bu gerçeği hisseden, gören ülkelerden bir kısmı için İngilizce ülkede 2. resmi dil olarak kabul edilmiştir.

 Bir kısmında ise İngilizce eğitim konusunda çok kalıcı uygulamalar yapılmaktadır. Yalnızca Tokyo’da İngilizce eğitim yapan 1500’den fazla okul mevcuttur. Avrupa, Rusya ve pek çok Asya ve Afrika ülkesinde de eğilim bu yöndedir. İngilizcenin diğer tüm dillere göre bir büyük avantajı da, çok az lisan bilgisi ile dahi anlaşılabilmesidir. Yani pek çok diğer lisanda olmadığı şekilde kötü biçimde de olsa konuşulabilmesidir.

 Yalnızca 1000 kelime bilgisi ile İngilizce’nin günlük yaşamda konuşulabileceği bir gerçek . Yani “uluslararası lisan İngilizce, daha doğrusu bozuk İngilizce”.. Uzun zaman dilimi içinde dünya lisanı olacağına kesinlikle bakılan İngilizce için, ülkemizin geride kalmaması lazım. Bu lisana sahip olacak insanlarımız, uluslararası iletişim sayesinde, dünya ticareti, politikası, kültürü, sanat ve bilgi transferine kadar  pek çok konuda ülkemize katkıda bulunacaklardır. İngilizcenin ülkemizde 2. resmi lisan olarak kabul edilmesi ve konu ile ilgili alt yapı çalışmalarına başlanılması, uluslararası platformda Türkiye’nin etkinliğini, tanıtımını arttıracaktır.

 İngilizce konuşan nüfusumuzun yüksek seviyeye çıkması sonucunda, çok büyük  yararlar ve imkanlar ülkemiz lehine gelişecektir. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün en önemli devrimlerinden olan yazı devrimi, bugün ülke olarak sahip olduğumuz pek çok imkana ulaşmamızda büyük rol oynamıştır. Çağdaşlaşmamızın temelinde öncelikle yazı devrimi vardır. Dünyayı daha iyi tanımak, gelecekte uluslararası entegrasyonu başarı ile sağlayabilmek, dünyanın daha önemli bir parçası olabilmek , daha fazla insanımızın diğer ülkeler insanlarını  tanıyabilmesini ve anlayabilmesini temin etmek, İngilizce’nin ülkemizde resmi lisan olarak kabul edilmesi ile başlayabilecektir.

                 

Hakkında admin

Bu Yazıyı Gördünüz mü?

Yaşamın Olağanüstü Bütünlüğü ve Bir Dostluk Günü

Yaşamlarımızda bazen öyle anlar olur ki mutluluğumuzu, heyecanımızı ve duygularımızı diğer insanlara tam olarak açıklıyamayız. ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir